top of page
משפחת חייט
0161 - תמונה באדיבות יובל פוזנר.jpg

חיים מרגלית חייט נולד באוטיאן, ליטא, נולד ב11/1914 להניה ודודלמשפחה ציונית דתית. המשפחה התפרנסה מממכר  קמח ונהלה מאפיה. חיים - השני בין שבעה ילדים קבל חינוך תורני ובמקביל היה  חבר בתנועת נוער ציונית.
ב-1933 והוא בן 13 עלה לארץ באופן ליגאלי במסגרת "הפועל המזרחי" למרות שבהשקפותיו נטה לזרם הרויזיוניסטי ולז'בוטינסקי.
בארץ  נקלט בשנתו הראשונה ברוחמה שבדרום שם עבד שנה כפועל חקלאי, אז קנה נשק  וסוס והפך שומר שדות שעיסוקו בטחון - עיסוק שילווה אותו שנים רבות אחר כך.
בהמשך  שנות השלושים, אחרי שהות בשיח' אבריק אצל משפחת זייד, הצטרף לאגודת  השומרים בארץ ישראל והיה בן צעיריה. חיים שמר בבן שמן, נען, גן שלמה שבשרון  ובעיינות. בתקופה זו התערה בארץ, למד ערבית, הפך פרש מיומן ונושא ומפעיל  נשק. חיים רכש לעצמו חברים בדואים וערבים במקומות בהם שמר וסגל לעצמו את  אורח חייהם ומנהגיהם.
למרות דעותיו הרויזיוניסטיות הושפע מהאוירה ברחוב הארץ ישראלי של תחילת שנות הארבעים.
ב-1941,  כשנותק קשר המכתבים הרציף עם משפחתו שבליטא (שלושה מאחיו עלו לפני המלחמה)  והחשש מפני פלישה גרמנית לארץ ישראל גבר, התגייס לצבא הבריטי. חיים גוייס  בסרפנד לאחד הגיוסים הראשונים של הארץ ישראלים. מאוחר יותר, ב-1942 צורף  ליחידה 544, פלוגה של חשמלאים ומכונאים של חיל ההנדסה המלכותי הבריטי  שתפקידה הצבאי היה אספקת תחשמל ומים ליחידות הלוחמות. תפקידו הצבאי של חיים  היה חשמלאי.
ב-1942 הגיע עם היחידה למצרים והיה שותף להברחות נשק  לארץ ובהמשך עםפ הגיעו ללוב, טוברוק ובנגאזי, הצטרף לפעילות הנרחבת בקרב  יהודי לוב, פעילות שכללה חינוך ציוני, ארגון העולים, הכנתם לעליה והברחתם  במסווה של חיילים בריטיים לארץ. חיים היה אחראי על קורס הפעלת הנשק שניתן  הן לחיילים והן לעולים שלמדו בו הלכות צבא בסיסיות ושימוש בנשק.
ב-1944  חזר עם 544 לארץ ובנובמבר אותה שנה נחת בחופי איטליה עם אותה יחידה. גם  הפעם נשאר לעשייה הציונית שהיתה רבה ביותר אל מול זרם הפליטים שהחל להגיע  ממרכז וממזרח אירופה.
בנמל טאראנטו בדרום איטליה, פגש לראשונה  בפליטים שהגיעו מהתופת ועזר באירגונם ובהשגת ציוד שוב מהצבא הבריטי. המפגש  עם הפליטים היה קשה במיוחד לאור העובדה שחלק ניכר ממשפחתו הושמד בשואה  ולאור גילם הצעיר של הפליטים. מאוחר יותר עבר לבארי והיה אחראי על הכשרת  "דרור" - "מחנה אסור" בפי הפליטים שטענו כי הכל אסור במחנה. גם שם עבד  בהכשרת הפליטים לקראת עלייתם הבלתי ליגאלית לארץ. בהכשרה זו פגש באשתו  לעתיד, מרים רייך, ששרדה את המלחמה כפליטה בזהות בדויה נוצרית והגיעה  לאיטליה עם חבריה מתנועת הנוער הציוני.
באפריל 1946 החלו חיילי  היחידה הבריטית להשתחרר. חיים חייט מסר את פנקס החייל שלו לפליט שעלה בשמו  לארץ כחייל משוחרר ונשאר באיטליה בתנאי מחתרת ללא זהות והסתובב עם שמות  בדויים (חיים מרגלית ואחרים). חיים היה למעשה אחד מחמישה חיילים מיחידה 544  שנשארו לעבוד עוד שנה בתנאי מחתרת בפעילות "החבורה" ולא השתחררו במועד.
במשך  השנה המשיך בעבודת ארגון הפליטים לקראת עלייתם האי-ליגאלית. במסווה של  מחנות קיץ אמן את הפליטים באימוני נשק, עמידה בלוחות זמנים, עליה זריזה  לסירות גומי וכו' - מיומנויות שנדרשו להם לקראת התקלותם הבלתי ידידותית  בבריטים.
בפברואר 1947 חזר לארץ עם תעודה מזוייפת באניה  "טרנסילבניה", כשהוא נשוי באופן פיקטיבי לאחת הפליטות. הוא ירד מהאניה בנמל  חיפה וגיסו קבל אותו עם תעודת זהות חדשה, ארץ ישראלית שקבל מהסוכנות. עם  הגיעו לארץ הצטרף לחבריו מהיחידה - אריה חייקין, אברהם גורוכוב ואחרים והיה שותף להקמת המושב השיתופי בני דרור שבשרון.
בתום שנה נשא לאישה את מרים רייך, הפליטה שהקים בהכשרת דרור באיטליה. 

מתוך "השערים פתוחים - אסופת זכרונות".


מרים (מלה רייך) לבית משפחת דיאמנט נולדה ב06/09/1927 בקטוביץ', פולין, בת לפרימטה ואליעזר.

"בשנת 1939 הגעתי מקטוביץ' לסוסנוביץ יחד עם אימי ואחי  הגדול. בשנת 1942 העבירו אותנו לגטו. כל השנים הייתי חברה בתנועת "הנוער  הציוני", לימים הצטרפתי גם למחתרת.

בתחילת 1943 קיבלתי ניירות מזוייפים  של פולניה ועברתי לגרמניה. בגרמניה בין השנים 1944 - 1945, התגלגלתי בכמה  בתי סוהר ובכללם בית הסוהר בוינה  עד לסיומה של המלחמה.

בדרך  לא דרך הגעתי לאיטליה למקום שבו היו אנשי הבריגדה העברית "טרויזיו" ומשם  עליתי ארצה, בעליה בלתי לגאלית, באוניית המעפילים "אנצ'ו סירני".

היינו  צריכים לעלות מנמל בארי-איטליה, אך העניינים שם השתבשו. דבר טוב כן יצא  מזה - שם הכרתי את בעלי לעתיד. חזרנו יחד דרומה ועלינו ארצה. כשהגענו לחיפה הייתה התרגשות גדולה, זה היה סוף לנדודים  שלנו. יחד עם כל 900 המעפילים". שהיו באוניה, בכינו מהתרגשות כשראינו את  חיפה המוארת, אך השמחה מיד הפכה לאכזבה גדולה, כאשר הועברנו לעתלית.

תמונות משפחתיות
לחיצה על תמונה תגדיל אותה. ניתן לשלוח תמונות נוספות ע"י 'הוספת תוכן' בתפריט
bottom of page